Početna strana > Hronika > Izveštaj UN: Izraelske i palestinske snage počinile ratne zločine u Gazi
Hronika

Izveštaj UN: Izraelske i palestinske snage počinile ratne zločine u Gazi

PDF Štampa El. pošta
sreda, 16. septembar 2009.

Postoje dokazi da su i izraelske i palestinske snage počinile ratne zločine tokom nedavnog sukoba u Gazi, navodi se u dugo očekivanom izveštaju Ujedinjenih nacija.

Izrael se u izveštaju optužuje za smišljenu upotrebu 'nesrazmerne sile' tokom tronedeljne vojne operacije u decembru 2008. i januaru 2009. godine.

Palestinske grupe se u istom dokumentu osuđuju zbog raketnih napada, koji su, prema Izraelu, i dovele do ofanzive.

Palestinci i organizacije za zaštitu ljudskih prava navode da je tokom sukoba poginulo 1.600 žitelja Gaze, dok je prema podacima Izraela broj poginulih 1.166.

Tokom sukoba ubijeno je troje izraelskih civila i deset vojnika.

Izrael, koji je odbio da sarađuje sa timom za utvrđivanje činjenica UN, ocenio je izveštaj kao "očigledno jednostran".

Istraga koju je vodio južnoafrički sudija Ričard Goldston otkrila je dokaze koji su "indikacija ozbiljnog kršenja međunarodnih normi ljudskih prava i međunarodnog zakona od strane Izraela tokom sukoba u Gazi", navodi se u izveštaju UN.

Izrael je takođe preduzeo akcije "koje se mogu izjednačiti sa ratnim zločinima, a moguće i zločinima protiv čovečnosti".

Izraelske operacije su, piše u dokumentu, "u svim svojim fazama pažljivo planirane kao smišljeno nesrazmeran napad, sa ciljem da kazni, ponizi i teroriše civilno stanovništvo".

Izveštaj optužuje Izrael da je uoči sukoba nametnuo "blokadu koja se može izjednačiti sa kolektivnom kaznom".

"Izraelska vojna operacija bila je usmerena protiv naroda Gaze kao celine", navodi se u dokumentu.

Izrael mora biti smatran odgovornim za svoje akcije tokom rata, kaže se u izveštaju, čime se nagoveštava da bi sukob mogao biti prijavljen Međunarodnom krivičnom sudu.

U izveštaju se takođe kaže da postoje dokazi da su i palestinske grupe počinile ratne zločine i moguće zločine protiv čovečnosti, svojim iznova započinjanim raketnim i minobacačkim napadima na Izrael.

Lansiranjem raketa koje "ne mogu biti precizno naciljane ka vojnim metama" krši se osnovni princip poštede života civila, piše u dokumentu.

"Kada nije određena vojna meta, a rakete i minobacačke granate se ispaljuju na civilna područja, to predstavlja smišljen napad na civilno stanovništvo", kaže se u dokumentu.

Izveštaj poziva da se smesta oslobodi Gilad Šalit, izraelski vojnik zarobljen u palestinskom upadu 2006. godine i potom odveden u Gazu.

Izraelske i palestinske vlasti podjednako se optužuju za način postupanja prema sostvenim civilima tokom sukoba.

Izraelsko saslušavanje političkih aktivista i represija nad kritikom ponašanja vlasti značajno su doprineli političkoj klimi u kojoj se iznošenje drugačijeg mišljenja ne toleriše.

Takođe, osuđuju se navodna "arbitrarna hapšenja" i "vansudska pogubljenja" Palestinaca od strane vlasti u Gazi i na Zapadnoj obali.

Portparol izraelske vlade Mark Regev izjavio je BBC-ju da je izveštaj "rođen u grehu" i da je istraga vođena bez mandata.

Vlasti u Gazi i na Zapadnoj obali sarađivale su sa misijom UN, ali je Hamas, koji kontroliše Pojas Gaze, takođe odbacio izveštaj kao "politički, neizbalansiran i nepošten"

Ismael Radvan, visoki zvaničnik Hamasa u Gazi je, kako prenosi agencija AFP, izjavi da izveštaj "stavlja u istu ravan one koji su činili zločine i one koji su pružali otpor".

Ričard Goldston odbacio je ove tvrdnje, rekavši BBC-ju da oni koji su pošteno opredeljeni treba da pročitaju izveštaj do kraja i tek onda istaknu u čemu je propustio da bude objektivan ili je bio pristrasan.

Dokument na 574 strana preporučuje da se od vlasti u Izraelu i u Gazi zatraži da povedu istragu o navodima i da o tome izveste Savet bezbednosti u roku od šest meseci.

Izraelska vojska insistira da su se njene trupe ponašale u skladu sa zakonom tokom sukoba.

Izraelska vlada kaže da je sprovela više od 100 istraga povodom navoda o zloupotrebama od strane svojih vojnika - većina je odbačena kao "neosnovana", ali 23 krivične tek treba da se sprovedu.

Izrael je ponovio svoju privrženost da "u potpunosti postupa u skladu sa međunarodnim zakonom i istraži bilo kakve tvrdnje o prestupima od strane izraelskih snaga."

Kompletan izveštaj - zasnovan na 188 intervjua, više od 10.000 stranica dokumenstcije, 1.200 fotografija i drugog materijala - biće predstavljen Savetu za ljudska prava UN krajem ovog meseca.

Osam meseci nakon sukoba, na području Gaze je malo toga obnovljeno zbog oštre izraelske blokade kojom je zabranjeno da u enklavu uđe bilo šta osim osnovnih životnih potrepština.

Zvanični cilj blokade je da se oslabi rukovodstvo Hamasa, ali humanitarne agencije kažu da je njena jedina svrha kažnjavanje civilnog stanovništva.

(BBC)